novo 20 obrat s dobavkata km pensiite vlastta vze neochakvano

Covid добавката към старите пенсии ще продължи да се изплаща – тя е в размер на 2.39 евро месечно. При новите пенсии, които ще бъдат отпуснати след 1 юли 2026 г., тази добавка вече няма да се включва. Това предложение беше внесено от „Прогресивна България“ по време на второто четене на удължителния бюджет за 2026 година.

След като опозиционните партии остро се противопоставиха на мярката, тъй като тя би довела до намаление от 2.39 лв. месечно за много пенсионери, позицията беше променена. В началото формацията на Румен Радев предлагаше осъвременяване на вече отпуснатите пенсии според т.нар. швейцарско правило, но без да брои Covid добавката, а за хората, които ще се пенсионират след 1 юли 2026 г., тази добавка напълно отпадаше.

Константин Проданов, който оглавява бюджетната комисия от ПБ, уточни, че основната цел на тези промени е повишаване на минималната пенсия – нещо, което не е правено досега. С увеличението минималната пенсия ще достигне 347.51 евро от 1 юли. Проданов напомни, че в момента хората с минимални пенсии не получават Covid добавка. Замисълът е да се възстановят принципите на осигурителната система, а допълнителната помощ да се осигурява чрез социалната система.

Премиерът: „Нито цент няма да бъде отнет от българския пенсионер“

„Нито едно евро, нито един цент, няма да бъдат отнети от българския пенсионер“, каза министър-председателят Румен Радев в началото на редовното правителствено заседание.

„От изминалата седмица научихме, че ще купуваме ракети за F-16 за 1 милиард, че ще режем майчинството и ще намаляваме пенсиите“, каза Радев. Той увери, че „нищо от това не е вярно“. По думите му, предишното правителство наистина е направило поръчка за ракети за 1 милиард, но преди да напусне е източило бюджета, така че ракети няма да се купуват. Според премиера темата за майчинството изобщо не е поставяна.

Румен Радев потвърди още веднъж, че няма да има намаляване на пенсиите. Точно обратното – те ще бъдат увеличени според пълната формула на т.нар. швейцарско правило.

„Политици, които докараха пенсионерите и хиляди работещи до социална катастрофа, днес са обзети от амнезия и влизат в ролята на морални стожери“, каза премиерът. Той добави, че след заседанието вицепремиерът Гълъб Донев ще представи на медиите „с нерадостната реалност – финансите“. По думите му тази ситуация е резултат от години безхаберие, некомпетентност, волунтаризъм, популизъм и грабеж.

Премиерът съобщи още, че от следващата седмица министрите ще започнат да предоставят информация за случаи на безстопанственост, разхищения, спорни обществени поръчки, прекомерни разходи и високи заплати в бордовете на държавни фирми, дори когато те са на загуба. Той подчерта, че правителството вече е започнало „затягане на течове и спиране на харчове, които захранват олигархията“.

Въпросът за промените в пенсионната система остава сред най-обсъжданите. Ясно е, че разговорът за справедливостта и устойчивостта на системата ще продължи и в бъдеще.

Личната ми оценка е, че темата за пенсиите няма да слезе от дневния ред скоро. Всяка промяна събужда много мнения както сред пенсионерите, така и сред политиците.

Каква е вашата реакция за статията?

Доволен
0
Щастлив
0
Харесва ми
0
Не съм сигурен
0
Не ми харесва
0

Може би ще имате интерес и към тази статия :

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *