c62c4d44bae81522a6d39368d7835237

Тогава защо досега мълчахте по този въпрос? След 20-годишни изследвания учените стигат до заключението, че свинската мас...

С настъпването на зимата е време да вземем мерки, за да се защитим от настинки, грипове и вируси.

Укрепването на имунната система остава най-ефективното ни оръжие срещу заразите. Освен обичайните съвети за прием на повече витамини и пресни храни, диетолозите предлагат и едно добре забравено, но доказано средство от миналото – прясната свинска мас, която някога е била широко използвана за укрепване на здравето.

Украинският диетолог Людмила Гончарова подчертава, че човешкото тяло се нуждае от животинска мазнина, за да се справи с вирусите – от обикновени настинки до сериозни грипни състояния. Свинската мас съдържа витамините А и Е, които са жизненоважни за силен имунитет.

Според диетоложката, дори 50 грама свинска мас дневно са достатъчни, за да помогнат на тялото да устои на вирусните предизвикателства. Важно е обаче да не се загрява над 40°C, тъй като високите температури отнемат полезните й свойства.

Тя уточнява, че свинската мас не е лек срещу COVID-19 и други сериозни заболявания, но е отлична профилактика, която подпомага тялото в борбата срещу вирусите.

Освен че е била ключова съставка в традиционната българска кухня, днес свинската мас се възражда благодарение на доказаните си ползи и съвместимостта с модерни хранителни режими.


Какво е свинска мас и как се използва?

Свинската мас се приготвя чрез топене на свинска мазнина, обикновено от корема или плешката. На стайна температура е твърда и непрозрачна, но при нагряване става бистра течност. Чистата свинска мас няма силна миризма или вкус, което я прави идеална за готвене.


Ползи от свинската мас за готвене

  1. Висока точка на димене
    С точка на димене от 190°C, свинската мас е отличен избор за пържене, сотиране и печене. Тя е стабилна при нагряване, което я прави по-здравословен вариант в сравнение с някои растителни масла.

  2. Добро съотношение на мазнини
    Свинската мас съдържа по-малко наситени мазнини от маслото и не съдържа трансмазнини (стига да изберете нехидрогениран вариант).

  3. Не причинява възпаление
    Поради високото съдържание на мононенаситени мазнини, свинската мас не предизвиква възпаление в организма при нагряване, което я прави здравословна за сърцето.

  4. Дълъг срок на годност
    Свинската мас може да се съхранява при стайна температура до 6 месеца, в хладилник до една година, а при замразяване – до три години.

  5. Високо съдържание на витамин D
    Една супена лъжица свинска мас съдържа 1000 IU витамин D, което я прави един от най-добрите източници на този важен витамин.

  6. Богата на холин
    Свинската мас съдържа холин, жизненоважно хранително вещество, което подпомага функцията на мозъка и черния дроб.


Как да изберем качествена свинска мас?

Повечето търговски видове свинска мас са хидрогенирани и могат да съдържат трансмазнини. За предпочитане е да избирате традиционно преработена свинска мас от прасета, отглеждани на пасища.


В какви рецепти да използваме свинска мас?

Свинската мас е идеална за пържене, печене и сотиране. Тя придава хрупкавост на тестени изделия като пайове и бисквити и е чудесна алтернатива на маслото в много рецепти. Съотношението при замяна е едно към едно.

Употребата на свинска мас отново набира популярност благодарение на своите предимства. Добавете я във вашата кухня и се насладете на ползите за здравето и вкуса на храната.

Успех в готвенето!

Каква е вашата реакция за статията?

Доволен
11
Щастлив
3
Харесва ми
13
Не съм сигурен
3
Не ми харесва
0

Може би ще имате интерес и към тази статия :

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *