1920x1080 13.webp

Стана ясно, че нараняванията, получени от един от полицаите по време на ареста на Явор Георгиев, са причинени с химикалка. Това беше потвърдено пред „Телеграф“ от адвоката на Ивайло Ненов – Стелян Любославов.

„В борбата, падайки химикала на един от служителите, не мога да кажа на кого от двамата, посредством него се опитва да го ръчка“, каза защитникът.

Потърпевшият е полицай Светлозар Димитров, който е колега на Ненов. Освен че срещу него е използвана химикалка, Димитров е бил и ухапан по време на случката. След като Явор Георгиев е задържан, той е транспортиран до болница, където по-късно умира.

Инцидентът се разиграва на 7 юни във Варна. Малко преди трагичния развой Явор звъни на телефон 112, заявявайки, че майка му е отвлечена и се намира на бензиностанция в града.

Отказът да се качи в линейка

На мястото пристигат полицаите Ненов и Димитров, които заварват Явор без риза и видимо развълнуван. Медицински екип е повикан веднага. Въпреки това Георгиев не желае да влезе в линейката. Опитват се да го убедят, като един от униформените му предоставя личния си телефон, за да се чуе с майка си и да се убеди, че с нея всичко е наред. Полицаите се стараят да го успокоят, но състоянието му се влошава още повече. При последвалото спречкване Георгиев получава охлузвания.

В крайна сметка му поставят белезници и той сам се качва в линейката. В лечебното заведение е приет от лекарски екип. По-късно същата вечер Ненов и Димитров научават за смъртта на Явор Георгиев.

Два дни по-късно в социалните мрежи се появяват видеа от ареста, които водят до протести. Мнозина изразяват мнение, че полицейски действия са причина за трагичния изход.

Реакциите от страна на политици не закъсняват. „Прибързаната реакция на министъра демонизира полицаите, в частност двете момчета, които бяха сложени на дръвника, едва ли не с идеята да бъдат принесени в жертва в нечий интерес. Оттам се демонизира и полицейският служител като цяло. Прибързаността на действията – това се оказа изключително негативно в случая“, коментира адвокат Любославов.

Кокаин, открит в кръвта на Явор Георгиев

Първите резултати от експертизата показват наличие на кокаин в кръвта на Георгиев. Назначава се тройна съдебномедицинска експертиза. През това време двамата полицаи са временно отстранени от работа, като срещу тях започва дисциплинарна проверка. Окръжна прокуратура-Варна образува досъдебно производство с участието на трима следователи. Протестите във Варна не стихват. От постовете си временно са отстранени и началникът на Второ районно, както и директорът на ОДМВР-Варна.

В този период служителите на реда получават заплахи за живота, а също така са обвинявани в убийство. След седмица излиза заключението на тройната експертиза – смъртта на Георгиев е вследствие на тежка интоксикация с кокаин и алкохол. „Смъртта на Георгиев е настъпила бързо в резултат на изразен оток на мозъка и на белите дробове.

Установен е и кръвоизлив в дихателните пътища и левия бял дроб. Същите са причинени от приетата висока доза наркотично вещество, смесено с алкохол, и не би могло да са вследствие от външна намеса, т.е. от действията на полицейските служители, участвали в задържането на лицето“, категорични са експертите.

Тримата съдебни лекари, изготвили експертизата, посочват, че към момента няма наличен антидот за кокаина и дори при навременна намеса шансовете за оцеляване при тежко отравяне са минимални.

„При огледа на тялото са констатирани повърхностни и ограничени по размери травматични увреждания, които не могат да доведат до развитие на оток и респективно до настъпване на смърт, пише в експертизата. Няма данни за механична асфикция (душене), която да е причина за мозъчния оток. Не са налице болестни промени, следи от действието на механични, химични и други фактори“, се посочва още в аутопсията.

Искане за прекратяване на производството

„Логично е, след като имаме доказателства и факти, че полицаите нямат нищо общо със смъртта на Георгиев, производството да се прекрати“, казва адвокат Любославов.

„Нека все пак да изчакаме да се съберат още допълнителни сведения“, добавя той и пояснява: „Дисциплинарното производство срещу полицаите ще отнеме месеци. Това е стандартен срок, не е нещо ново.

Все пак проверката трябва да бъде всестранна и пълна“, коментира адвокатът и призовава да се даде време на институциите да си свършат работата без прибързани заключения.

„В тази връзка – недопустимо е изявлението на министър Митов, който изначално, преди още да има каквито и да било данни, да излезе и да нарочи полицаите, че са виновни“, заяви юристът. Според Любославов „най-малкото, което министърът може да направи, е да възстанови отстранените служители на служба. Най-смелото и най-правилното, което може да направи – това е да поднесе своите извинения“, допълни адвокатът.

С изясняването на причините за смъртта на Георгиев, варненските полицаи също организират протест в подкрепа на своите колеги. Те се събират пред сградата на полицията във Варна, а демонстрацията преминава под мотото „Полицаите не са убийци“. Събитието преминава мирно, без политически лозунги или искания.

В обобщение, този случай ясно демонстрира колко непредвидими и сложни могат да бъдат подобни ситуации и как обществената реакция често изпреварва пълното изясняване на фактите.

Ясно се вижда колко деликатен може да бъде балансът между обществени реакции и действителните обстоятелства по един случай.

Понякога фактите излизат наяве едва след задълбочено разследване, а напрежението между общественото мнение и реалността остава голямо.

Каква е вашата реакция за статията?

Доволен
0
Щастлив
0
Харесва ми
0
Не съм сигурен
0
Не ми харесва
0

Може би ще имате интерес и към тази статия :

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *