Гърция ли? Вижте къде в България се оказа най-чистата морска вода в цяла Европа

Според най-новия доклад на Европейската агенция по околна среда (ЕАОС), морската вода в Приморско се отличава като най-чистата в България, показвайки 99,4% чистота – стойност, която почти достига максималното ниво. ЕАОС, която е със седалище в Копенхаген и се ръководи от Лена Юле-Мунунен, събира и анализира данни за околната среда и климата, за да подпомага политиките на Европейския съюз.
Преди броени дни еврокомисарят по околна среда и устойчивост на водите Джесика Розуол съобщи, че 96% от зоните за къпане в ЕС покриват минималните стандарти за качество, като 85% от тях са оценени с „отлично“ качество, а само 1,5% са класифицирани като „лоши“.
„Европейците могат да плуват с увереност в по-голямата част от местата за къпане в ЕС, които отговарят на стандартите за качество“, сподели Джесика Розуол, цитирайки проучване на 300 инспектори от Европейската агенция по околна среда за последната година.
Някои ще се изненадат, че България заема второ място сред страните в Европейския съюз по чистота на морската вода, като постига 97,9% чистота.
Начело на класацията е Кипър с 99,2%. След България се нареждат Гърция, Хърватия, Италия и Испания – все популярни дестинации сред българските пътешественици. ЕАОС е изследвала над 22 000 водни обекта в Европа, от които над 850 са в България, основно по Северното и Южното Черноморие. Оценяването е по четири категории: „отлично“, „добро“, „задоволително“ и „лошо“. Основните показатели са нива на бактерии, свързани със замърсяване от отпадни води, животновъдни обекти, петролни разливи и микропластмаси. Във Франция само 85% от водите покриват критериите, 74,2% са с „отлично“ качество, а 3,4% са определени като „лоши“. Албания се нарежда на последно място – едва 16% от пробите са „отлични“, което е спад с над 25 пункта спрямо миналата година.
Сред всички български морски зони най-добри резултати се отчитат при Маслен нос край Приморско (99,4%), района до Международния младежки център (99,1%) и Северния плаж при резиденция „Перла“ (98,9%), в близост до бившия Нудистки плаж. С този висок процент, морската вода в Приморско изпреварва дори Кипър и се нарежда като най-чистата в Европа. Това се дължи на липсата на индустриални замърсители, слаб трафик на кораби, модерни пречиствателни съоръжения и благоприятни морски течения, които спомагат за редовната смяна и самопречистване на водата.
Южният плаж на Приморско на снимка от 25 юни. По данни на Европейската агенция по околна среда, морската вода в Приморско е най-чиста в България, а страната заема второто място в ЕС, преди Гърция
Дори водите край Варна, които се считат за най-замърсени в страната, попадат в категорията „отлични“ и с 85,5% изпреварват средното ниво за Европа.
Заради изключителната чистота на морето до Приморско, „Грийнпийс“ наскоро предложиха зоната около Маслен нос да се обяви за европейски морски резерват, като се забрани и преминаването на рибарски лодки. Кметът на Приморско Иван Гайков възрази, заявявайки, че подобни екологични ограничения могат да навредят на туризма, въпреки усилията за опазване на крайбрежието.
Пълната информация и класация, в която България е на второ място в ЕС, е достъпна на сайта на Европейската агенция по околна среда: https://www.eea.europa.eu/
Докладът отново подчертава, че българското Черноморие поддържа високо качество на водите, признато на европейско ниво. Редовният мониторинг и постоянните мерки за опазване са от решаващо значение както за туризма, така и за природата.
В обобщение, България в момента се нарежда сред водещите държави по чистота на морската вода и този успех се забелязва в цяла Европа. Това най-вероятно ще засили фокуса върху опазването на нашето крайбрежие и в бъдеще.
Впечатляващо е, че страната ни се нарежда толкова напред в европейските класации за чистота на морската вода. Явно усилията за опазване на природните ресурси дават резултат и заслужават да продължат.
