Гурбетчиите масово се завръщат в България, причината е смайваща

Заради нарастващата инфлация и повишените разходи за живот в чужбина, немалко българи взимат решение да се върнат обратно в България, съобщава заместник-министърът на труда и социалната политика, професор Емил Мингов пред парламентарната комисия по темата.
Той уточнява, че ако тези хора бъдат включени в програмите за заетост, получават минималната работна заплата и работодателите им осигурят допълнителни стимули, те ще предпочетат да останат да работят тук.
Служебното правителство влиза с предложение за промени в Закона за насърчаване на заетостта. Идеята е различните мерки да бъдат обединени в един цялостен подход, насочен към отделните групи.
С новите промени работодателите ще могат да осигуряват обучение на новите си служители и да им предоставят ментор за по-лесна адаптация. Безработните ще имат възможност да получават съдействие във всяко бюро по труда, без значение къде живеят, а санкциите ще бъдат намалени.
По думите на професор Мингов, с тези промени трудовите посредници ще могат да предлагат по няколко кандидата за една позиция, като това ще даде шанс на работодателите да изберат най-подходящия служител за тях.
Според статистиката на Националния осигурителен институт за 2022 г., всеки месец около 57 000 безработни получават обезщетение.
Най-голям брой безработни са регистрирани в София – почти 8000 души, след което се нареждат Пловдив (5213) и Благоевград (4535). Най-малко безработни има в Силистра (950), Ямбол (около 800) и Видин (581).
Около 70% от безработните са със средно образование, 12% – с висше, а 11% – с основно. Средната стойност на обезщетението за безработица е 652 лв., като в София достига 818 лв., а във Видин е 512 лв.
Като цяло, промените в политиките и новите мерки са насочени към по-ефективно подпомагане на безработните и осигуряване на гъвкави възможности за работодателите. Това може да насърчи повече хора да останат и да работят в България.
