Не купувайте: Тези марки сирене съдържат повече вода, отколкото сирене! ТАБЛИЦА

Напълно очаквано, фалшивото сирене често се предлага като „свежо сирене“. Активни потребители отново проведоха изследвания за качеството на сиренето в България, като резултатите са тревожни, съобщава money.bg.
Специално сериозен проблем се открива при продуктите на марките „МЛЕКАРНИЦА RAKEVO MILK“ и „RAKEVO MILK TREЙ“, показва проучването. Тези марки предлагат менте сирене като „свежо сирене“, но съдържанието на вода в тях достига 85%, въпреки че допустимата граница за този вид продукт е максимум 60%.
Наред с фалшивите сирена, в същата гама се срещат и „бързозреещи“ сирена. Активни потребители отбелязват, че в България липсва ефективен контролен орган, който да спре Rakevo да разпространява менте сирене, произведено по неустановена технология.
Бяха тествани 36 марки сирене, като само 15 (42%) от тях отговарят на изискванията за водно съдържание до 60%. При 19 марки (53%) този показател е между 60% и 70%, а при 2 марки дори надхвърля 70%.
Това е седмото последователно изследване на Активни потребители, което анализира качеството на сиренето в България. Още през 2016 г. беше открито влагане на немлечни мазнини, но след законодателни промени, имитационните продукти с палмово масло бяха заменени със сирена с изключително високо водно съдържание.
Много от анализираните марки присъстват и в предишното проучване от 2022 г. При мнозина от тях се забелязва понижаване на водното съдържание под регулаторните нива от 60%. Това се отнася за „Саяна“, „Боженци“, „Добротица“, „K-Брей“, „Белиса“ и „Йовчев“.
Обаче при други ситуацията остава непроменена – като например „Ситово“ и „Млекаря 79“, които продължават да бъдат бързозреещи сирена.
Проблеми се откриват и в опаковката и етикетирането на продуктите. При 16 от 36 закупени търговски марки са установени нередности, като най-честите са липсваща информация, като партиден номер или срок на годност.
Продължава и продажбата на насипни сирена с високо водно съдържание, въпреки че това е ясно забранено.
Според закона, се изисква вмешателство от Българската агенция по безопасност на храните.
