2ccd6ff62561ed5b78f445480d41bb95

Не купувайте Тези марки сирене съдържат повече вода отколкото сирене

Напълно очаквано, фалшивото сирене често се предлага като „свежо сирене“. Активни потребители отново проведоха изследвания за качеството на сиренето в България, като резултатите са тревожни, съобщава money.bg.

Специално сериозен проблем се открива при продуктите на марките „МЛЕКАРНИЦА RAKEVO MILK“ и „RAKEVO MILK TREЙ“, показва проучването. Тези марки предлагат менте сирене като „свежо сирене“, но съдържанието на вода в тях достига 85%, въпреки че допустимата граница за този вид продукт е максимум 60%.

Наред с фалшивите сирена, в същата гама се срещат и „бързозреещи“ сирена. Активни потребители отбелязват, че в България липсва ефективен контролен орган, който да спре Rakevo да разпространява менте сирене, произведено по неустановена технология.

Бяха тествани 36 марки сирене, като само 15 (42%) от тях отговарят на изискванията за водно съдържание до 60%. При 19 марки (53%) този показател е между 60% и 70%, а при 2 марки дори надхвърля 70%.

Това е седмото последователно изследване на Активни потребители, което анализира качеството на сиренето в България. Още през 2016 г. беше открито влагане на немлечни мазнини, но след законодателни промени, имитационните продукти с палмово масло бяха заменени със сирена с изключително високо водно съдържание.

1743502578 147 Не купувайте Тези марки сирене съдържат повече вода отколкото сирене

1741951124 193 Не купувайте Тези марки сирене съдържат повече вода отколкото сирене

1743502578 705 Не купувайте Тези марки сирене съдържат повече вода отколкото сирене

Много от анализираните марки присъстват и в предишното проучване от 2022 г. При мнозина от тях се забелязва понижаване на водното съдържание под регулаторните нива от 60%. Това се отнася за „Саяна“, „Боженци“, „Добротица“, „K-Брей“, „Белиса“ и „Йовчев“.

Обаче при други ситуацията остава непроменена – като например „Ситово“ и „Млекаря 79“, които продължават да бъдат бързозреещи сирена.

Проблеми се откриват и в опаковката и етикетирането на продуктите. При 16 от 36 закупени търговски марки са установени нередности, като най-честите са липсваща информация, като партиден номер или срок на годност.

Продължава и продажбата на насипни сирена с високо водно съдържание, въпреки че това е ясно забранено.

Според закона, се изисква вмешателство от Българската агенция по безопасност на храните.

Каква е вашата реакция за статията?

Доволен
1
Щастлив
0
Харесва ми
0
Не съм сигурен
0
Не ми харесва
0

Може би ще имате интерес и към тази статия :

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *