Помните ли Мануела Горсова която Максим Стависки блъсна Вижте какво

Помните ли Мануела Горсова която Максим Стависки блъсна Вижте какво

Събират дарения за рампа, която ще даде възможност на Мануела Горсова да излиза навън

За изграждането на рампа, с която Мануела Горсова ще може да напуска апартамента си с инвалидната си количка, са нужни 54 000 лева. Новината беше съобщена от актьора Владислав Карамфилов – Влади Въргала – в интервю за „Телеграф“. На 5 август тази година ще се навършат 16 години от тежкия инцидент, който остави Мануела в състояние на будна кома.

„Баща й претърпя две операции и сега му предстои още една интервенция на гърба. Въпреки това, всеки ден я пренася на ръце. Количката, която използва, е много тежка. Замислете се за всички тези години, през които Краси (Красимир Горсов – б.а.) ежедневно вдига и сваля количката, за да може дъщеря му да бъде навън, особено в слънчевите дни, което е от голямо значение за нея“, разказва Въргала.

„Кметът на район „Триадица“ Димитър Божилов напълно ни подкрепи. Той пое ангажимент към каузата и организира процедурите за необходимите документи. Самата рампа ще струва 54 000 лева, но се сблъскахме с трудности при осигуряването на финансиране. Нито една от организациите и социалните институции, които обикновено провеждат кампании и твърдят, че помагат, не разполага със средства сега“, казва актьорът. „Отговарят ни, че кампанията е приключила. Как така, все едно да отидеш в хлебарница и да ти кажат, че имат хляб, но не могат да ти го продадат“, добавя той. „Имаше кампания от Комисията за защита от дискриминация за рампи във всички обществени и жилищни сгради, а сега за Мануела изведнъж няма средства“, изразява недоумението си той.

На 5 август 2007 г., когато се случва инцидентът, Мануела е на 18 години. През ноември тази година тя ще навърши 34. Всеки неин рожден ден баща й Красимир Горсов си пожелава тя отново да проходи. „Това би било най-великото подарък“, споделя той пред „Телеграф“. Катастрофата е причинена от фигуриста Максим Стависки, а случката се разиграва на завой край Приморско.

Стависки управлява мощен джип „Хамър“, докато Мануела пътува в „Хонда“ заедно с приятеля си Петър Петров, 23-годишен боксьор, който загива на място. Стависки признава, че е пил алкохол – по думите му, две глътки домашна ракия, преди да се качи в автомобила. Завоят край река Ропотамо, който вече е известен като Завоя на Стависки, е допълнително обезопасен с мантинели и ограничение на скоростта до 20 км/ч.

След тежката катастрофа животът на Мануела е спасен по чудо, но тя остава в будна кома и до днес. Претърпява редица операции и скъпоструващо лечение в израелска клиника. В момента рехабилитацията й продължава и в България.

Въпреки трагичния инцидент, при който има жертва и сериозно пострадала, фигуристът Стависки не получава физически наранявания. През януари 2008 г. в Бургаския окръжен съд започва делото срещу него. Стависки е обвинен в причиняване на смърт при управление на МПС след употреба на алкохол и тежка телесна повреда. Съгласно Наказателния кодекс го грозят от три до десет години затвор. Тъй като признава вината си по всички обвинения, делото се гледа по съкратена процедура и така присъдата остава под минималната граница.

Съдът постановява условна присъда от 2,5 години с 5-годишен изпитателен срок, 90 000 лв. обезщетение за родителите на загиналия и 80 000 лв. за семейството на Мануела Горсова. Искът за 2 милиона лева, предявен от бащата на Мануела, е отхвърлен.

На 7 май апелативният съд в Бургас потвърждава условната присъда на Стависки. Обезщетението за близките на Петър Петров остава в същия размер, докато това за родителите на Мануела се увеличава до 2 милиона лева.

През октомври Върховният касационен съд връща делото обратно на Бургаския апелативен съд, поради недостатъчно обосноваване на решението и слаб анализ на фактите. На 5 януари 2009 г. апелативният съд излиза с ново решение, което променя условната присъда на Стависки в ефективна и увеличава обезщетенията за двете семейства.

По-късно през май присъдата отново е обжалвана пред Върховния касационен съд, който окончателно заменя ефективното наказание с условна присъда от 2 години и 6 месеца, с 5-годишен изпитателен срок. След края на съдебните спорове, Стависки се оттегля от публичното пространство и изплаща всички присъдени обезщетения. Появява се публично едва през 2016 г., когато, заедно с партньорката си Албена Денкова, участва в руски ледов спектакъл в зала „Арена Армеец“ в София, аплодиран от над 10 000 души. Извън тези изяви, Стависки избягва медиите. По време на пандемията през 2020 г. той и Денкова се установяват за постоянно в Русия и сега живеят в Москва, където са основали школа за млади фигуристи.

Максим Стависки се размина със затвора благодарение на адвокатската стратегия. През цялото дело не е установено категорично кога точно е консумирал алкохол. Макар че с 1,1 промила алкохол в кръвта вината му е безспорна, защитата твърди, че е пил „няколко глътки за успокоение“ след катастрофата. Тези „няколко глътки“ са отчетени от дрегера на полицаите, пристигнали на мястото. След като фигуристът пое пълна отговорност, Върховният касационен съд му налага условна присъда – 2 години и 6 месеца с 5 години изпитателен срок.

Историята на Мануела и нейната борба продължава вече 16 години. Въпросът за достъпността и нуждата от реална подкрепа за хората в нейното положение остава актуален.

Каква е вашата реакция за статията?

Доволен
0
Щастлив
0
Харесва ми
0
Не съм сигурен
2
Не ми харесва
0

Може би ще имате интерес и към тази статия :

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *