Приемем ли еврото всички пенсионери ще ликуват Ето защо

“Преминаването към еврото няма да бъде толкова болезнено, колкото хората се притесняват. Не очакваме сътресение в покупателната способност”, заяви министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.

По думите ѝ “Напълно разбираемо е защо влизането в еврозоната може да изглежда плашещо. Това е естествена реакция, тъй като се касае за промяна. Според Шалапатова България може да се възползва от опита на 20 европейски държави, които вече са приели еврото и са преминали през подобни опасения”.

“Доходите, кредитите, депозитите ще се преизчислят автоматично в евро“, обяснява още социалният министър. По отношение на социалните плащания и пенсиите тя увери, че ще се закръглят в полза на хората.

Шалапатова е на мнение, че общата европейска валута носи редица удобства. Основната цел, според нея, е България да стане по-привлекателна за инвестиции: “Това би било изключително добра стъпка за България, за да може да има и устойчиво развитие и да вървим напред”.

Министърът съветва хората да разчитат на достоверни източници и да не се поддават на слухове и фалшиви новини. “Няма повод за притеснение“, категорична е тя.

“Финансовото състояние в страната е добро. Дългът като процент от БВП е 22% – вторият най-нисък в ЕС, което е значително по-малко от допустимите 60%. Бюджетният дефицит за миналата година е 2,2%, а курсът на лева остава стабилен и фиксиран. Остава да бъдат изпълнени критериите за ценова стабилност.

Министър Шалапатова е убедена, че при стабилност и последователни политики, дори една амбициозна цел като присъединяването към еврозоната е напълно постижима. В момента се работи по мерки за намаляване на инфлацията и информиране на гражданите”, коментира тя за БНР.

Същевременно социалният министър напомня, че пенсиите се повишават според швейцарското правило, което е заложено в действащото законодателство.

“Това е инструментът. Той до някаква степен цели да има адекватност на размера на пенсиите”, допълва тя и цитира официални данни, според които средно пенсия за осигурителен стаж и възраст се получава над 23 години.

“Това означава, че е изключително важно пенсиите да останат свързани с осигурителния принос”, смята министърът. Тя подчертава, че основните предизвикателства пред България са свързани със застаряването на населението и демографските процеси.

“За жалост в България пенсионната система създава силно усещане, че не е стабилна, не е справедлива, размерът на пенсиите не е адекватен. Именно затова още от встъпването ни в длъжност, екипът на министерството решихме, че каквито и промени да предложим да направим, важно е да се вземе като решение въз основа на анализ.

Затова стартираме този анализ, така че с решенията, които ще вземем вследствие на него, да се гарантира стабилна, по-справедлива и по-адекватна пенсионна система, която да върне доверието на хората”, пояснява Шалапатова.

Като един от основните проблеми тя отчита ниското доверие и недостатъчната мотивация на хората да се осигуряват върху целия си доход.

Тя подчертава, че не се планира значително увеличение на пенсионната вноска. По думите ѝ по-важно е да се повиши финансовата грамотност:

“Ако в момента всички българи, които упражняват труд, се осигуряват на пълните си доходи, то приходите в системата ще бъдат изключително благоприятни. Тогава може да има разпределяне на по-голям ресурс. Защото това, което в момента се получава, е, че всяка следваща година националният бюджет дофинансира”.

Шалапатова изброи и негативите за работещите, ако се съгласят да бъдат осигурявани на минимална заплата вместо на реалния си доход.

Тя допълни, че се предприемат мерки за подобряване на демографската ситуация в страната.

По повод предстоящата ротация министър Шалапатова обясни, че до момента не е получавала индикации за предстоящи промени: “Ние имаме изключително сериозни социални задачи.

Приемствеността, но и бих казала куражът и мащабът на работа на министъра за мен са изключително важни. Дори да има смяна, аз много бих се надявала да има приемственост в диалога с хората”.

“Все още не е ясно с колко процента ще бъдат увеличени заплатите на социалните работници на терен“, добавя Иванка Шалапатова. Тя уверява, че основната им цел е цялостно “да се погрижат за хората в социалната сфера”.

Темата за преминаването към еврото и промените в пенсионната система остава водеща в обществените дискусии. Министър Шалапатова акцентира върху нуждата от информираност и стабилност в социалната политика.

Каква е вашата реакция за статията?

Доволен
0
Щастлив
0
Харесва ми
0
Не съм сигурен
0
Не ми харесва
0

Може би ще имате интерес и към тази статия :

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *