След 27 века изкуственият интелект показа как наистина е изглеждала Хубавата Елена (СНИМКИ)

Елена от Троя – легенда или реалност? Отвличана ли е или е избрала сама да напусне? Предмет на спорове е и въпросът дали наистина е притежавала изключителна красота. През вековете тя остава една от най-загадъчните и вълнуващи женски фигури в историята. Основният въпрос, който продължава да вълнува хората през годините е – как е изглеждала наистина?
Позната още като Хубавата Елена, тя е описвана в митове, епоси и литературни творби като най-прекрасната жена на света. Впервък спомената в „Илиада“ и „Одисея“ от Омир, но дали е била истинска личност или само плод на древногръцките легенди, остава неясно. Въпреки че вероятно не е съществувала наистина, нейният образ е бил многократно преразказван и митологизиран през поколенията, превръщайки я в символ на древната култура.
Снимка: „X“
Имаше ключови елементи в нейната история, вдъхновени от реални събития и личности, обаче повечето детайли, представени от Омир и други автори, вероятно представляват художествена измислица. Това обаче, че нейната красота е възхвалявана, не е учудващо – това обяснява защо има толкова много скулптури, които я изобразяват. В комбинация с легендарните описания и историческите източници, тези артефакти допринасят за „реконструкцията“ на нейния облик от изкуствения интелект.
Изглежда, че е имала светла кожа и коса
Дълго време се предполагаше, че тя има тъмна кожа, очи и коса, съответстващи на съвременните гърци. Въпреки това, според древногръцки изображения, които я показват като блондинка, някои учени вярват, че Елена е била светлокоса красавица със светла кожа и зелени очи.
Снимка: „X“
Като се има предвид, че ранните племена, основали Древна Гърция и Рим, вероятно са имали външен вид, близък до „германския“, се предполага, че реконструираният образ на Елена от Троя, създаден с помощта на изкуствен интелект, вероятно много прилича на нейния реален външен вид.
Снимка: „X“
Историите за Елена от Троя са използвани от Изтока и Запада, за да илюстрират вечните конфликти – между дълга и желанието, между мъжете и жените, между удоволствието и смъртта, както и между различните виждания за правилно и грешно.
Според епосите Елена е била изключително красива и пълна с живот, наследница на могъщото и плодородно спартанско царство. Нейната ръка е била обект на желание на най-големите гръцки герои, но в крайна сметка по-младият брат на Агамемнон, Менелай, я взема за своя съпруга.
Мнозина автори разказват как Елена, пленена от „златния блясък на Изтока“, решава да напусне съпруга си и дъщеря си Хермиона, за да избяга в Троя с принца Парис – мъжът, известен със своята неустоима красота и чар.
Снимка: „X“
Поради предателството, нарушаването на всички кодекси на честта и нараненото его на Менелай, гръцките герои прекарват цели 10 години в ожесточена и кървава битка, за да си върнат Елена. Въпреки това, археологическите изследвания показват, че Троянската война не е продължила цяло десетилетие, както е описано в митологията. Това подсказва, че разказът може да е бил преувеличен, за да направи историята още по-драматична и завладяваща.
Според Омир Елена от Троя е била прокълната заради своята ненадмината красота – „красотата на богиня“. Нейният ослепителен външен вид донесъл не само възхищение, но и страдание, гняв и смърт.
